Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy z fotografem

Co warto wiedzieć zanim podpisze się umowę z fotografem lub kamerzystą? To pytanie zadawane było już nie raz. Na wielu blogach znajdzie się wiele porad o co pytać fotografa a nawet możemy pobrać gotową listę pytań. Porady te pisane są przez różne osoby związane z branżą ślubną. W tym poradniku postaram się opisać najważniejsze kwestie z perspektywy usługodawcy, któremu również zależy na przejrzystości ustaleń z klientem.Podczas spotkań z przyszłymi klientami staram się opisać większość zagadnień związanych z realizacją zlecenia reportażu fotograficznego lub filmowego.

W pierwszej kolejności zacznę od prozaicznej, ale jakże ważnej rzeczy, a mianowicie daty i adresu uroczystości ślubnych. Należy dokładnie zwrócić uwagę na zapis dotyczący daty ślubu oraz konkretnych adresów w jakie fotograf lub kamerzysta muszą się udać. Czasami przez zwykłe roztargnienie, uzupełniając umowę podczas spotkania, klient może pomylić się i podać błędny rok lub miesiąc. Dlatego zachęcamy klientów do uzupełnienia wzorca umowy przed spotkaniem, aby móc spokojnie wszystko sprawdzić. To samo dotyczy precyzji w podaniu adresów i godzin poszczególnych wydarzeń: przygotowań, ślubu i wesela. Czasami zdarza się, że w okolicy znajdują się dwie miejscowości lub sale weselne o tej samej nazwie. Jeżeli w momencie podpisywania umowy nie mamy jeszcze ustalonej sali weselnej lub kościoła, należy pamiętać, żeby mailowo poinformować nas w późniejszym terminie o dokonanych ustaleniach.

Druga kwestia to zakres usług, jaki będzie obejmowała umowa. Jeżeli jest to konkretny pakiet, wybrany z oferty w umowie znajdą się wszystkie wyszczególnione rzeczy:

Nazwa pakietu z adnotacją czy jest to pakiet wyłącznie z usługą fotograficzną, filmową lub łączoną foto-video
Ilość operatorów oraz czas ich pracy
Minimalna ilość zdjęć ( po korekcie graficznej, tzw. postprodkcji ), jaką otrzyma klient.
Długość filmu i teledysku oraz sposób udźwiękowienia materiału video
Adnotację o darmowym dojeździe w ramach konkretnego pakietu
Miejsce, datę i czas trwania sesji ślubnej lub narzeczeńskiej
Fotoksiążka i jej parametry
Dodatkowe usługi

Trzecia kwestia z puli zagadnień formalnych to rozliczenie. Aby termin został zarezerwowany należy w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy wpłacić zadatek, w wysokości 25% wartości pakietu, na podane w dokumencie konto bankowe. Końcowe rozliczenie klient dokonuje już po ślubie, również na podane w umowie konto bankowe.

Należy pamiętać, że wszelkie dodatkowe ustalenia, które pakiet nie obejmuje muszą również znaleźć się w umowie. Dalsze kwestie omówię w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy musimy ustalać jakie konkretnie zdjęcia i z jakich momentów dnia ślubu nas interesują?

Umowa zawiera konkretne momenty w trakcie dnia, podczas których będzie Wam towarzyszył operator. W przypadku kiedy przewidujecie niestandardowe wydarzenia, należy nas o tym jak najbardziej poinformować mailowo ( przesyłając np. plan wesela) lub dopisać taką adnotację do umowy.

Jak wygląda praca operatorów w dniu ślubu?

W przypadku reportaży całodziennych, pracę rozpoczynamy ok godzin przedpołudniowych (10-11). Po przyjechaniu w wyznaczone miejsce, gdzie odbywają się przygotowania Panny Młodej rozpoczynamy swoją pracę. Mając dokładny harmonogram dnia, możemy sprawnie zaplanować nasze działania. Zazwyczaj po dokumentacji przygotowań w salonie kosmetycznym / fryzjerskim udajemy się razem z Panną Młodą do domu gdzie będzie kontynuować przygotowania. Po błogosławieństwie, udajemy się wcześniej, przed Młodą Parą, do kościoła / USC, gdzie musimy się przygotować. Po ceremonii ślubnej, wyjeżdżamy również nieco wcześniej przed nowożeńcami, tak aby przygotować się na ich przyjazd na salę weselną. W trakcie wesela dbamy o to żeby wszystkie przewidziane atrakcje zostały udokumentowane , przy okazji nie przeszkadzając gościom weselnym w zabawie.

Czy muszę ustalać jak mają być wykonane zdjęcia?

W tym celu prezentujemy naszym klientom obszerne portfolio dotychczasowych prac aby mogli dokładnie zapoznać się z naszymi realizacjami. Wszystkie zdjęcia i filmy są wykonywany i poddawane autorskiej obróbce w stylu jaki zaprezentowany jest na stronie. Podczas spotkania z klientem dodatkowo zgłębiamy ten temat, aby dokładnie poznać indywidualne preferencje zamawiającego. Dlatego jeżeli któryś z reportaży lub filmu wyjątkowo Ci się podoba, to poinformuj nas o tym.

Czy otrzymam wszystkie zdjęcia z tego dnia?

W umowie sprecyzowana jest minimalna ilość zdjęć, którą na pewno Państwo otrzymają. Zdjęcia te poddawane są korekcie graficznej i jako finalny produkt przekazywane są Państwu na pendrive. W praktyce zdjęć tych jest więcej niż zdefiniowana w umowie minimalna ilość. Niemniej jednak nie przekazujemy wszystkich zdjęć, jakie wykonaliśmy w tym dniu, ponieważ każde przekazane zdjęcie musi spełniać odpowiednie standardy jakościowe ( zdjęcia nieostre, prześwietlone, źle skadrowane, powtarzające się, są selekcjonowane i automatycznie kasowane)

Co muszę ustalić odnośnie sesji ślubnej lub narzeczeńskiej

Ślubna sesja fotograficzna wykonywana jest w zależności od wybranego pakietu w dniu wesela lub w innym terminie. Domyślnie jest to 14 dni od daty ślubu. Jeżeli planują Państwo podróż poślubną od razu po weselu, należy uzgodnić inny termin przed podpisaniem umowy. Dodatkowo należy pamiętać aby ustalić przybliżone miejsce w jakim taka sesja plenerowa ma się odbyć. Standardowo są to okolice Poznania. Możliwe są te inne miejsca, wymaga to wcześniejszego ustalenia. Mając dodatkowe preferencje odnośnie koncepcji sesji, również należy to ustalić wcześniej z nami i nie zostawiać tego na dzień sesji.

Co jeśli w ustalonym terminie sesji będzie brzydka pogoda?

W takim wypadku, jeżeli warunki atmosferyczne nie będą pozwalały na realizację zdjęć, sesja zostanie przełożona na inny termin.

Czy mamy wpływ na kształt teledysku i wybór piosenki?

Realizacje video wraz z montażem wykonujemy według autorskich pomysłów. Wszelkie sugestie dotyczące kształtu i dynamiki teledysku należy przekazać nam przed rozpoczęciem realizacji zlecenia, najlepiej w formie mailowej. Przy udźwiękowieniu materiałów filmowych korzystamy z płatnych banków muzycznych. Przed rozpoczęciem prac nad montażem wysyłamy Państwu przykładowe utwory do wyboru.

Po jakim czasie otrzymamy gotowy materiał?

Czas potrzebny na obróbkę zdjęć wynosi ok 30 dni roboczych od daty wykonania daty ślubu lub sesji plenerowej ( jeżeli była w innym terminie) Przy pakietach filmowych czas wykonania teledysku i filmu wynosi ok 60 dni roboczych . Do tego terminu nie wlicza się naniesienie ewentualnych poprawek przesłanych prze klienta.

Czy goście mogą robić zdjęcia podczas ślubu?

Podczas ceremonii kościelnej należy zachować wyjątkową dyskrecję wykonując zdjęcia lub film. Należy przestrzegać zasad , które nakłada na operatorów kuria. Osoba bez odpowiedniego przeszkolenia może doprowadzić do przerwania mszy świętej przez księdza. Dlatego najlepiej aby goście skupili się na samej ceremonii.


Kontakt

Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą fotografa ślubnego, mają pytania do usług, chcą otrzymać cennik, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.


Skontaktuj się z nami:

mailowo na adres: info@fotoikony.com
telefonicznie: +48 782 618 349
lub za pomocą formularza obok

NIP: 4990544705
REGON: 363616843

Znajdziesz nas także na:
Facebooku Twitterze Google + Pinterest Portal weselny

Dane kontaktowe

Tel.: 782618349

mail: info@fotoikony.pl

NIP: 4990544705

Zajrzyj na bloga

www.fotoikony.pl/blog

Poznań, fotograf wesele Studio Fotoikony - fotografia i film ślubny Wesele123.pl Najlepszy w Polsce katalog fotografów ślubnych

© 2014 /// STUDIO FOTOIKONY ///